fbpx

מדוע חשוב להציב יעדים לשנה החדשה, וכיצד עושים זאת נכון?

בכל שנה שחולפת, בימים האחרונים של חודש דצמבר אני מתיישב לבחון את השנה שעברה, ומתחיל לבנות מחדש את המטרות והשאיפות שלי לשנה הקרובה.

עד לאחרונה ניהלתי כמה רשימות נפרדות, וזה היה ארוך ומבולגן; היום הכל מסודר באקסל אחד, שמורכב מכמה גיליונות:
 
גיליון #1: באקט ליסט: רשימה כללית של רוב הדברים שאני רוצה לעשות בשני העשורים הקרובים.

רוב האנשים מחלקים את הרשימה לפי קטגוריות נושא (פיננסים, מקצועיים, מערכות יחסים, כושר גופני וכדומה). אף על פי שאין לי התנגדות לחלוקה הזאת, אני מאמין שיש חלוקה יעילה יותר: התנסויות חד פעמיות, קורסים והכשרות, והרגלים קבועים.

מדוע? כיוון שיש לא מעט עולמות תוכן ותחביבים שאנחנו לא יודעים אם נרצה להיכנס אליהם לעומק. אנחנו כמעט תמיד נעדיף לשכשך את הרגליים במים לפני שנקפוץ לבריכה. במילים אחרות, כמו שאמר זאת ידידנו אלטון ג’ון – זהו גלגל החיים.

נניח שאתם מתעניינים בללמוד סלסה, אבל אין לכם מושג ירוק איך עושים צעד תימני אפילו. המקום הטוב ביותר להתחיל הוא בלקחת שיעור סלסה למתחילים (התנסות חד פעמית). התחברתם והחלטתם להמשיך? מצוין, עכשיו הגיע הזמן לקחת קורס סלסה מקצועי שילמד אתכם את רזי הריקוד (והפיתוי) כמו שצריך.

הפריט ימחק מרשימת ה”התנסויות חד פעמיות”, ויעבור לרשימת ה”קורסים וסדנאות”. סיימתם את הקורס? בלי תרגול אין יבול – עכשיו הגיע הזמן להפוך את הריקוד סלסה להרגל קבוע: פעמיים בשבוע, פעמיים ביום – מה שתרגישו לנכון. הפריט עובר לרשימת ה”הרגלים הקבועים” שלכם.

ההיגיון בשיטה הזאת הוא שרוב השאיפות מתחילות בהתנסות, ממשיכות בלמידה מקצועית, והופכות בסופו של דבר להרגלים קבועים ומתמשכים. יש כמובן יוצאי דופן: צניחה חופשית, התנסות ב-LSD, טיסה לחלל והידבקות בקורונה – דברים שהם חד פעמיים, ואולי עדיף שיישארו כך.
 
גיליון #2: רשימת מטרות לשנה הקרובה: זוכרים שכתבתי שמי שמתפזר – מאבד פוקוס ונשאר קירח מכל הכיוונים? כאן המקום לבחור להתמקד בשלושת התחומים הבוערים, הדחופים והחשובים לכם.

תהיו כנים עם עצמכם: מה באמת עומד על כף המאזניים? אם הנישואים שלכם עומדים על סף תהום ואתם במינוס בבנק – כנראה שלימודי הגלישה לא יהיו בראש הרשימה.

הגיליון הזה מחולק לשש עמודות: יעדים, משימות עיקריות (נגזרות של היעדים), תת-משימות (נגזרות של המשימות העיקריות), דדליין, סטטוס, והערות.

לדוגמא, אם היעד שלי הוא למקסם את יכולות כתיבת התוכן – המשימות העיקריות ותת המשימות יהיו:

לבנות אסטרטגיית תוכן אישית עבורי ===> לבנות גאנט לפייסבוק וללינקדאין עבור חודשים ינואר ופברואר 2022, עם לפחות שני פריטי תוכן בשבוע.

לכתוב ארבע שעות ביום לפחות ===> לארגן רשימת נושאים שאני רוצה לכתוב עליהם (עצמאות כלכלית, נוודות, מינימליזם וכדומה), ולארגן אותם לפי קטגוריות (פינות קבועות, תוכן הומוריסטי).

לקחת קורסים מקצועיים בתחום ===> להכין רשימת קורסים מקצועיים שאפשר לקחת (קידום אורגני, WordPress, קאנבה, פאוורפוירט ואקסל), ולבצע אחד לפחות בחודש.

לקרוא ספר מקצועי אחד בשבוע ===> להכין רשימה של חמישה ספרים מומלצים אודות כתיבת תוכן.

שימו לב להיגיון כאן: המשימה עוברת תהליך של התדייקות. היא הופכת להיות מדויקת, ברורה, נהירה, ונישתית יותר (יש פעמים שניצור גיליון נוסף שנקרא תת-תת משימות). אתם לא תצליחו להתניע תהליכים (או את עצמכם) אם המשימות יישארו כלליות ולא מוגדרות היטב.

דדליין: מאותה סיבה בדיוק, חשוב להציב דדליינים מוגדרים ומדויקים – ברמת התאריך הספציפי. לא בטוחים לגבי הדדליין? תציבו בכל מקרה, ושנו בהמשך. הנחישות והדייקנות לא צריכות לפגוע בגמישות שלכם.
 
גיליון #3: קורסים מקצועיים: רשימה של כל הדברים הכשרות, הקורסים והסדנאות שתרצו לקחת בחודשים הקרובים. הגיליון הזה הוא מכרה הזהב שלכם להתפתחות אישית ומקצועית. מכאן אתם תאמצו את אתגר הלמידה הבא שלכם – בין אם זה קורס בכתיבה, סדנה בשיפור הזיכרון, או הכשרה בפריצת מנעולים. את הגיליון הזה אפשר ורצוי לחלק לפי נושאים.
 
גיליון #4: רשימת הרגלים: דיברנו מקודם על ההפרדה האקוטית בין התנסויות חד פעמיות, קורסים מקצועיים, והרגלים קבועים. כאן המקום לרשום לעצמכם את ההרגלים הקבועים שאתם רוצים לסגל לעצמכם ברמה היומית, השבועית, והחודשית – ספציפית לשנה הקרובה. סמנו לכם כמה זמן אתם רוצים להקדיש לכל הרגל.
  
גיליון #6: רעיונות למיזמים: כל הרעיונות שיש לי למיזמים, סטרטאפים, התנדבויות, בלוגים, ושאר ירקות מוזרים ואקסצנטריים שהתבשלו לי במוח לאורך השנים. מדי פעם אני עובר עליהם, תוך כדי שאני מייבב בבכי תמרורים, כדי להיזכר בחלומות השבורים, ובדברים שלעולם לא אעשה. סתם, אני לוקח אותם בחשבון; הם פשוט לא בראש סדר העדיפויות שלי השנה.
 
גיליון #7: מוצרים לקניה: כל הדברים החומריים-מוחשיים שאני רוצה לקנות בזמן הקרוב: קינדל חדש, נורת לילה, חומר סיכה משובח. כיאה למינימליסט בהתהוות, אני שומר עליו קצרצר וחף מחלומות גרנדיוזיים על יאכטה בקאריביים, איים פרטיים, רכבי פאר, או דירה במחיר למשתכן.
 
כל הקטגוריות צריכות להיות כמה שיותר מדויקות ומפורטות: בהצבת יעדים ומשימות אין מקום לסוריאליזם, ניחושים, ספקולציות, או לזרוק את הכדור מקו החצי. הכל צריך להיות מדויק לפרטי פרטים. המשימות לא יכולות להישאר בעולמות הקסומים, המעורפלים והמטושטשים של נרניה (“לקרוא מאמרים על עיצוב”).

עכשיו אני יודע מה חלקכם חושבים: “זה בסה”כ אקסל! יש היום תוכנות יותר מתוחכמות ויעילות”. ואתם צודקים. לשיטת ארגון שלי יש חולשה בולטת אחת – היא לא מסודרת לפי קלנדר. אתם תראו את כל המשימות שהצבתם, אבל זה לא יהיה מסודר לכם בגוגל קלנדר לפי תאריכים, ואתם תצטרכו להוסיף את הדדליינים שלכם ידנית.

זכרו: אפשר להיות בינוני בהרבה תחומי עניין, או להיות מצוין במעט – אבל אין גם וגם. אנחנו לא סופרמנים, אנחנו בני אדם רגילים. אחד השיעורים החשובים שלמדתי השנה הוא שהתפזרות וריבוי יעדים ומשימות ישאירו אתכם במים הרדודים (תודה רבה תל אביב).

אין מנוס מלבחור את היעדים החשובים ביותר, לתת להם עדיפות, ולהתמקד אך ורק בהם בתקופה הקרובה. יש לזה מחיר כמובן: קורס הגלישה, הספר הארוטי שרציתן לכתוב, ושיעורי הקונג פו שאולין שרציתם לקחת יאלצו לחכות.
 
שלושת היעדים העיקריים שלי לשנת 2022 הם:

1. לבצע את הצעדים הראשונים שלי בדרך לעצמאות כלכלית.
2. למקסם את היכולות שלי בכתיבת תוכן וביצירת תוכן בדרכים אחרות.
3. להכין את עצמי נפשית ואת הקרקע להמשך מסע הנוודות בחו”ל – ולצאת לדרך ברגע שהחוזה מסתיים. 
 
מה היעדים שלכם לשנת 2022? 

 

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Picture of שרון זקס

שרון זקס

חוקר אינטרדציפלינרי, סקרן ונלהב של פרודוקטיביות, הרגלי עבודה, איכות חיים, לייפסטייל, נוודות דיגיטלית, Travel Hacks, ניהול זמן, טנטרה ומיניות, היסטוריה, גיאו-פוליטיקה ויחסים בינלאומיים, מוסיקה אנטרנטיבית ואינדי, קולנוע איכותי.
עריכת פוסט
You are not permitted to submit this form!