fbpx

טיפים חשובים לקריאה מהירה, מדויקת ונכונה יותר

קריאה היא מיומנות חשובה – במיוחד לנוודים שרוצים להתקדם ולהישאר עדכניים. הרשו לי לחלוק מספר טיפים לקריאה מדויקת יותר שרכשתי לאורך השנים:

קראו עם האצבע המורה: אנחנו לא תמיד מרגישים זאת, אבל כשאנחנו מסתכלים על כמות גדולה של טקסט, לעיניים שלנו יש נטייה “להכיל” את כל הפסקה בבת אחת. לכן העין שלנו מתאמצת ומתעייפת מהר יותר. האצבע יכולה להחליף את העין ולסייע לנו להתמקד בשורה הנכונה, מבלי לפזול למקומות אחרים תוך כדי. אתם תתעייפו פחות, תהיו יותר ממוקדים, ותקראו מהר יותר. מאז שגיליתי את הטריק הזה, אני קורא בצורה הרבה יותר אפקטיבית.

הערה: אחת הבעיות בקינדל היא שלא ניתן לעבור עם האצבע על המסך מבלי להעביר דף. פתרון יצירתי אחד הוא לקרוא עם כפפות (גם ככה אנחנו בחורף).

קראו בטאבלט – לא בלאפטופ: ככל שהשורות קצרות יותר – כך העיניים פחות מתעייפות, ולהיפך. זו הסיבה לכך שהטקסטים בעיתונים בנויים משורות קצרות, ולכך שהקינדל מגיע בגודל 6-7 אינץ’, ולכך שאתרים ובלוגים שבנויים משורות ארוכות מעצבנים אתכם.

השתמשו ב-Readwise: אפליקציה שמאפשרת לכם למרקר טקסטים, פסקאות וציטוטים בקינדל ובמדיום – ולשלוח לכם אותם במייל כל שבוע. זה כלי מצוין שמאפשר לכם להטמיע ולאחסן את המסקנות והמשפטים החשובים שקראתם בזיכרון הארוך טווח ע”י חזרתיות.

השתמשו באפליקציית Blinkist: מאפשרת לכם לקבל טעימה קצרה מכל ספר עיוני שתרצו. אנשי התוכן של בלינקס סיכמו כמעט חמשת אלפים ספרים עיוניים וריכזו אותם בסיכומים קצרים שנקראים בלינקס – אותם אפשר לקרוא וגם לשמוע. היתרון הוא שאתם מקבלים את התמצית של הספר בקלות ובמהירות; החיסרון הוא שאתם מאבדים את ההומור, חלק מהדוגמאות החשובות, ואת סגנונו הייחודי של הקורא. לשיקולכם.

הערה: לאחרונה גיליתי שיש גרסה ישראלית לאפליקציה הזאת בשם ProBookClub, שעושה משהו דומה – רק לספרים בעברית.

מצאו את קצב הקריאה שלכם: מניסיוני, כשקוראים לאט מדי, מאבדים את הרעיון המרכזי בפסקה ואת ההקשר. קרה לכם שהתעכבתם בקטנוניות על דוגמא ספציפית? זה האפקט של קריאה איטית.

לעומת זאת, כשקוראים מהר מדי, מאבדים את הפרטים הקטנים והאקוטיים, ומדלגים על מידע חיוני. אם הפרק חשוב, אני קורא אותו פעמיים: פעם ראשונה בקריאה מהירה ומרפרפת – כדי להבין את הרעיון המרכזי בכל פסקה, ופעם שניה בקריאה איטית במטרה להבין את הפרטים הקטנים והדוגמאות לעומק.

קראו בצורה סלקטיבית: אתם קוראים ספרות עיונית – לא רומן היסטורי; לא כל מילה חשובה, ולא כל פסקה רלוונטית. אל תרגישו צורך לקרוא כל מילה ומילה – זה יתיש אתכם. ברגע שהסופר מתחיל לחזור על עצמו או להתעכב על נקודות לא רלוונטיות – דלקו כמה פסקאות (או פרק שלם) קדימה. סינון תכנים לא נגמר בבחירת הספר הנכון – הוא ממשיך גם במהלך הקריאה.

ותרו על הדיאלוג הפנימי: כשאנחנו קוראים, אנחנו מנהלים דיאלוג פנימי עם עצמנו ועם הסופר: עד כמה אנחנו מסכימים עם הרעיונות? איך זה נוגע בי בחיים האישיים? השיחה הדמיונית שאנחנו מנהלים עם הסופר אמנם חשובה, אך גוזלת זמן ומסיחה את דעתנו. רוצים לקרוא מהר יותר? וותרו על הדיאלוג הזה, רשמו בצד את ההערות שעולות לכם, וחזרו אליהם בסוף הפרק.

הפסיקו לקרוא ספרים שאתם לא מתחברים אליהם: מדלגים בין עמודים ופרקים, והספר פשוט לא מספק את הסחורה? חבל על הזמן שלכם – עברו לספר הבא ברשימה. קריאה היא לא חתונה קתולית, ואתם לא חייבים להכין Book Report עם ציון. התייחסו לספרים כמו לסדרות בנטפליקס: אם זה טוב, עושים בינג’. אם לא, מדלגים.

דילמה: קינדל או ספרים?

בתור מינימליסטים בהתהוות שעובדים מרחוק, אנחנו מחויבים לוויתורים חומריים מסוימים.

אם פעם היינו נאלצים לקחת ספר אחד לטיול, הרי שהיום אין צורך לבחור. קינדל היא אחת ההמצאות המבריקות והשימושיות של העשור האחרון. ספרים מתקמטים, מתרטבים, נקרעים, ומתבלים עם השנים; זהו גלגל החיים. יש שיאמרו שזה מוסיף, ויש שיאמרו שהם מכורים לריחות העץ. אני איתכם.

ועם זאת, כל היתרונות הללו מתגמדים לעומת היכולת הפרקטית לקחת איתכם אלף ספרים בכיס: זה יותר אקולוגי, יותר מעשי, ולמען האמת – זה סופר נוח (וזול). הקינדל הוא השלב האבולוציוני שמגיע אחרי עידן הנייר.

הספרים הבודדים שאני קורא בכריכה קשה הם ספרים בעברית, וספרים שיש בהם איורים, אילוסטרציות, או גרפיקה ייחודית – כל מה שיוצר חווית קריאה שהיא מעבר לטקסט היבש.

אודיובוקס: כולם מדברים על כוחה של המילה הכתובה, אבל מצאתי שהאזנה לספרי אודיו היא גם דרך טובה “לקרוא” ספרים.

מהם היתרונות של אודיובוקס?

ראשית, אתם שומעים את הקול של הסופר, את סגנון הדיבור שלו, את המבטא שלו, ואת האינטונציה שבה הוא מעביר את המסרים. לאחרונה קראתי ספר מרתק גארי בישופ שנקרא Unfuck Yourself. גארי הוא מאמן אישי שנשמע כמו מארק מנסון בגרסה סקוטית כריזמטית (ואולי האנטיתזה לדמויות הניהיליסטיות מהסרט טריינספוטינג). כוח השכנוע של גארי מדבק יותר מהאומיקרון, וכשהוא ידבר אליכם באודיובל – אתם תוכלו לרוץ גם מרתון.

שנית, אפשר להאזין לספרים תוך כדי הליכה, ריצה, נסיעה, ואפילו במקלחת (מוטליטאסקינג במיטבו). אתם לא חייבים לשבת על הטוסיק ולקרוא אחרי יום עבודה ארוך ומייגע – צאו להליכה עם הספר (ועם הסופר).

שלישית, אתם תקבלו אימון אינטנסיבי בהבנת הנשמע – וזה הרבה יותר חשוב ממה שנדמה לכם.

מהם החסרונות של אודיובוקס?

ראשית, קל לאבד את המבנה של הספר: שנים של קריאה הרגילו אותנו להבין טקסטים כשהם מסודרים בבולט פוינטס ולפי תתי-פרקים. מספיק מבט חטוף בדף כדי להבין לאן הסופר חותר.

בספרים עיוניים לעומת זאת, הטקסטים מגיעים בצורה מבולגנת; צריך לסדר אותם בראש, לדמיין את המספרים, להבין מתי עוברים בין תתי פרקים וכדומה. זה מאתגר יותר ממה שנדמה לכם. לאחרונה האזנתי לספר Content Inc של ג’ו פוליזי (ספר מעולה), ואחרי כמה שעות הבנתי שאני פשוט לא מבין את החומר, את ההקשר, ואיזו דוגמא שייכת לאיזה רעיון. קניתי אותו בקינדל והתחלתי אותו מחדש.

שנית, אתם לא יכולים להשתמש ב-Readwise – חיסרון בולט וחשוב אם אתם רוצים להטמיע רעיונות חשובים בזיכרון הארוך טווח.

ההמלצה שלי היא לשלב את קינדל ואודיובל. בדגמים החדשים אתם יכולים לקרוא ספר בקינדל, לעצור, ולהמשיך מאותה נקודה באודיובל – ולהיפך. זה פטנט נהדר שאמזון עלו עליו לאחרונה.

דבר חשוב אחרון: אנחנו שוכחים את רוב מה שאנחנו קוראים, וזה בסדר; אתם לא הרב עובדיה ז”ל, ואתם לא צריכים לזכור כל מילה בכל ספר בעל פה. אבל בספרות עיונית קיימת נטייה מסוימת לקרוא, להתלהב, ולשכוח הכל למחרת. בז’אנר העיוני, כל ספר שאתם קוראים ולא מיישמים – לא ממש יקדם אתכם.

סכמו לכם את הנקודות החשובות ואת ה-Action Items מהספר – רצוי אחרי כל פרק, כשהחומר עדיין טרי.

קראתם את הספר Getting Things Done של דיוויד אלן? רשמו לכם אילו שינויים אתם מכניסים בארגון זמן שלכם החל ממחר. קראתם את החדש של ג’ורדן פיטרסון? רשמו לכם אילו כללים והמלצות חדשות אתם הולכים ליישם.

זכרו: ידע זה פחות מכוח – החוכמה היא ביישום הפרקטי שלו.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שרון זקס

שרון זקס

חוקר אינטרדציפלינרי, סקרן ונלהב של פרודוקטיביות, הרגלי עבודה, איכות חיים, לייפסטייל, נוודות דיגיטלית, Travel Hacks, ניהול זמן, טנטרה ומיניות, היסטוריה, גיאו-פוליטיקה ויחסים בינלאומיים, מוסיקה אנטרנטיבית ואינדי, קולנוע איכותי.
עריכת פוסט
You are not permitted to submit this form!