fbpx

נוודות עם משפחה – כמה זה עולה לנו

אז כמה עלתה לנו שנה של נוודות עם שתי ילדות בנות 5 ו 7 (היום)?

אמל”ק – כ 200,000 ש”ח, לא כולל הוצאות קבועות בארץ.

ובהרחבה..

לפני תחילת שנת 2022 הכנתי תוכנית כלכלית שנועדה לבדוק כמה באמת עולים לנו החיים האלה, והאם אנחנו יכולים להרשות אותם לעצמנו.

את התקציב חילקתי לארבע קטגוריות:

הכנסות – משכורת, שכירות, אחר

נסיעות (Travel) – טיסות, ויזות, ביטוח, דרכונים

מחייה (Cost of Living) – עלויות המחייה שלנו במקום בו אנו חיים; מגורים, תחבורה, אוכל, אטרקציות, ביגוד וכו’.

שוטף (On Going) – עלות החיים שאנחנו משמרים בארץ; ביטוח לאומי, קופות חולים, משכנתא, ביטוחים פרטיים, מינויים שונים (הגיונית יהיה נכון יותר להעביר לתקציב מחייה, אבל זה נעשה כך מתוך נוחות שימוש ב Travel Spend).

*חינוך – עד לאחרונה הבנות לא היו באף מסגרת חינוכית, ולכן גם לא כללנו חינוך בתקציב אלא התייחסנו לחוגים ופעילויות העשרה/למידה כחלק מתקציב המחייה. לשנה הבאה כבר הקצנו את הסכום הנדרש, מכיוון שהבנות החלו ללמוד בבית ספר פרטי בינלאומי בצ’אנג מאי. למי שמתכנן משהו דומה יש לקחת בחשבון שהסכומים מאוד גבוהים ויכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים לשנה לילד.

בשלב הבא מילאתי את הטבלה במספרים לפי מה שהערכתי שיהיו ההוצאות, ולפי התחזית שנת 2022 הייתה אמורה להסתיים במינוס של כעשרים אלף שקל אותם הסכמנו לקחת מהחסכונות (או רווחי ההון, תלוי איך מסתכלים על זה) במידה ויהיה צורך.
וכך התחלנו את שנת 2022 בסרי לנקה.
מאז, בסוף כל חודש הקפדתי לעדכן את הטבלה עם הנתונים בפועל ועקבתי אחר התקציב. את המעקב אחר הוצאות המחייה אנחנו מנהלים באמצעות אפליקציית Travel Spend בה אנחנו מתעדים את כל ההוצאות היומיומיות שלנו, ואת הסכום הכולל החודשי אני מעבירה לאקסל.

אז כמה כסף?

בחזרה לארבע קטגוריות:

הכנסות – אני שמחה להגיד שבפועל ההכנסות היו גבוהות מהצפוי ואפילו השאירו אותנו עם עודף בסוף השנה. העודף הזה שימש לכיסוי הוצאות שלא צפינו ובטיסה ספונטנית נוספת 🙂

נסיעות – הערכתי בחוסר ובגדול. ההוצאות על הויזות היו הרבה יותר גבוהות מהצפוי, את עלות הדרכונים (זרים + חידוש הישראלים) בכלל לא לקחתי בחשבון, ונראה שמחירי הטיסות רק ממשיכים לעלות. המעברים היום הרבה יותר יקרים, ולכן לקראת שנת 2023 הגדלתי את התקציב משמעותית, אבל בכל מקרה נראה שנצטרך לזוז פחות על מנת לממן את החיים בתאילנד.

תקציב מתוכנן – 34,500 ש”ח
הוצאות בפועל – 65,554 ש”ח

מחייה – אפשר להגיד שבראייה שנתית הערכתי את ההוצאות בצורה מדויקת, אבל זה לא ממש נכון להסתכל על זה ככה. התקציב החודשי שלנו נקבע על 11,000 ש”ח וברגע שהסכום נקבע רמת החיים התאימה את עצמה ליכולת הכלכלית. רוב המדינות בהן ביקרנו השנה היו מדינות שמאפשרות לחיות בנוחות בתקציב הזה (סרי לנקה, בולגריה, הודו..), ברוב החודשים הוצאנו סכום נמוך יותר, אבל ה”עודף” נוצל לחופשות (טיולים) במהלך השנה, לקיזוז חודשים יקרים יותר (ביקור בארץ, תאילנד), ולהתחדשות אלקטרונית. הוצאות אלקטרוניות (לפטופ חדש, פלאפון, אייפד, טאבלט, קינדל ועוד) לא נלקחות לרוב בחשבון כי הן לא מתרחשות לעיתים קרובות, אבל צריך לשים לב שעם הזמן ההחלפות תידרשנה וזה יעלה כמה אלפים טובים.

תקציב מתוכנן – 132,000 ש”ח
הוצאות בפועל – 131,300 ש”ח

שוטף – בקטגוריה הזאת לטוב ולרע לא היו הפתעות. ההוצאות שלנו בארץ ממשיכות להיות גבוהות, אבל יציבות, וכל עוד לא ננתק תושבות אז גם לא צפוי להיות שינוי בעניין, לפחות לא עד סיום המשכנתא.

הערה חשובה לגבי עלויות המחייה. אנחנו לא בטיול, לא בחופשה וגם לא במסע (אם נתעלם לרגע מזה שכל החיים האלה הם מסע אחד גדול). שיגרת החיים שלנו בנוודות מתחלקת כמו בארץ לימי חול ולסופי שבוע וחגים בהם אנחנו מטיילים או עושים משהו אחר כייף ביחד. אנחנו לא רצים מאטרקציה לאטרקציה ואנחנו מבשלים הרבה בבית (כשאנחנו במערב) ואוכלים אוכל מקומי (כשאנחנו במזרח).

לסיכום, כמו שכתבתי בהתחלה, המטרה של המעקב נועדה לבדוק כמה באמת עולים לנו החיים האלה, והאם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו אותם?
אבל תכלס האקסל הזה בודק היתכנות כלכלית, זה הכול, ולהרשות לעצמנו חיי חופש זה כבר משהו הרבה יותר גדול מכמה מספרים וחשבון בנק, ואת זה רק אתם יכולים לאשר לעצמכם.

בתמונה: מסיבת חג המולד/סיום סמסטר בבית ספר של הילדות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הדס סגל

הדס סגל

נודדת בעולם עם משפחתה משנת 2021 לאחר שעזבה קריירת הייטק מצליחה לטובת חיי חופש. בעלת ניסיון עשיר בפיתוח וניהול מערכות פיננסיות (Fintech), ומשתמשת בידע הרב שצברה על מנת לסייע לאנשים לצאת ממירוץ העכברים ולהשתחרר לחופשי.
עריכת פוסט
You are not permitted to submit this form!