fbpx

כמה עולה לכם להישאר בתל אביב ולא לנווד?

7,000 שקלים חדשים.

זה הסכום שהוצאתי רק על המעבר שלי לתל אביב ב-2021 – מבלי להתחשב בשכר הדירה (הנמוך יחסית לתל אביב), באוכל, ביציאות, ובשאר עלויות המחיה המטורפת שהעיר הכי יקרה בעולם מציעה.

מה הסכום הזה כולל? שולחן, שידת מגרות, נורת לד (והתקנתה), וילונות החשכה, ציוד ליוגה, כיסא ישיבה נורמלי, כיסא נגינה לגיטרה, מצעים חדשים, כלי מטבח, סטאנד למגבות, פוף סופר נוח לישיבה, הובלת מיטה ומזרן מהבית, עגלת קניות, פח וכלי ניקיון בסיסיים, חוסם מים לאמבטיה, מאוורר (חובה בקיץ), התקנת נורת לד חדשה (הקודמת הייתה גדולה מדי), והובלת המיטה בחזרה הביתה כשהחוזה יסתיים.

למי שעוקב אחרי, לאחר שסיימתי את מסע הנדודים הצפוני שלי (פרדס חנה, חיפה, קיבוץ מורן וכפר סאלד), החלטתי להשתקע במרכז לשנה, על מנת למצוא איזושהי יציבות מסוימת, לעבוד על הכישורים המקצועיים שלי, להתחבר לקליקות חדשות, וקצת לטעום מהעיר הלבנה – שבה מעולם לא גרתי לפני כן (פרט לסאבלט קצרצר בנווה שאנן, שהשאיר אותי בטעם רע).

התוכנית בגדול הייתה לעשות שנה בתל אביב – ואז לחזור לנווד בעולם.

מה שהעלה שאלה לא פשוטה: מה אני הולך לקנות שמצד אחד באמת אצטרך לשנה הקרובה, אבל מצד שני לא יהיה יקר מדי, כי אני גם עוזב עוד שנה? וכמו כן כמה קשה יהיה לי למכור אותם בסוף השנה?

השאלה הזאת הכריחה אותי להיכנס למיינדסט של מינימליסט – וגם לימדה אותי כמה שיעורים חשובים על מה שאני באמת צריך כדי להרגיש בנוח בדירה (תאורה, כיסא נוח, וילונות החשכה, מזרן איכותי).

הרי הכל בחיים נמדד איכשהו לפי יחס עלות \ תועלת. אם אפתח בית קפה חדש (כאילו זה מה שחסר בת”א), ואגיש לכם את הקפה הכי טעים בעולם תמורת שלושים שקל לכוס (עם פולים קולומביאנים \ ברזילאיים שעברו השבחה גנטית) – זה יהיה שווה את זה? ועוד איך שווה. אבל אם אמכור לכם את הכוס קפה הזאת ב-1500 שקל ליחידה – זה עדיין יהיה שווה את זה? וודאי שלא, גם אם הוספתי לתוכה קרטון MDMA וגרמתי לכם לקפץ בחינניות אל האינסוף ומעבר לו.

הטעם יהיה בדיוק אותו הטעם – אבל יחס העלות \ תועלת ינצח ממאה לאפס.
אני מדבר על המדד החשוב הזה שנקרא עלות \ תועלת, או Cost Benefit Analysis, או היכולת שלכם למצוא את ה-Sweet Spot הכלכלי הנכון עבורכם.

כי כשאתם עוברים לגור במקום שבו אתם מקבלים תמורה מדויקת ונכונה עבור הכסף שלכם – אתם תנצלו אותו, תטעמו ממנו, ותחוו ממנו יותר. אתם תכירו אותו יותר לעומק, ולא תהססו לחקור אותו. הסקרנות שלכם תגבר, ורמת האפקטיביות שלכם בלחיות את המקום – תזנק.

לפגוע ב-Sweet Spot שלכם בצורה מדויקת זו תחושה מאוד מספקת.

לכן אין טעם לשאול האם תל אביב היא עיר שווה. ברור שהיא עיר שווה; היא אפילו עיר נהדרת – יש בה כל מה שאנשים צעירים יכולים לבקש. אבל כשמכניסים למכלול השיקולים את האספקט הכלכלי, רמת הכדאיות שלה צונחת בצניחה חופשית – ללא מצנח. לכן השאלה מתבקשת היא: האם היא שווה את הכסף שלכם?

חצי שנה אחרי שעברתי לכאן, כשאני עושה את סיכום הביניים הכלכלי שלי – אני מאמין שלא. עם כל הכבוד לרב-תרבותיות, לברים, לחופים, לגלידות, לשבילי אופניים חדשים, לחתולים והכלבים, ולהיפסטרים של פלורנטין – לא באמת. כי תאכלס, אפשר למצוא 80% מזה במקומות אחרים בעולם, ובחצי מחיר.

כן, יש לזה מחיר: מזג אוויר שונה, תקופת הסתגלות, מנטליות אחרת, חוקים שצריך ללמוד, חומוס מלאכותי ומעפן – כל הדברים האלה שאם מסתכלים עליהם כאתגרים במקום כאל בעיות – הם כבר לא נראים כל כך מאיימים.

אבל זה שווה את זה. וזה אחד השיעורים הכי חשובים שלמדתי בשנה האחרונה. אם אתם חוששים מכמה תעלה לכם הנוודות בעולם – חשבו כמה יעלה לכם להישאר בישראל.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Picture of שרון זקס

שרון זקס

חוקר אינטרדציפלינרי, סקרן ונלהב של פרודוקטיביות, הרגלי עבודה, איכות חיים, לייפסטייל, נוודות דיגיטלית, Travel Hacks, ניהול זמן, טנטרה ומיניות, היסטוריה, גיאו-פוליטיקה ויחסים בינלאומיים, מוסיקה אנטרנטיבית ואינדי, קולנוע איכותי.
עריכת פוסט
You are not permitted to submit this form!