fbpx

די להשאיר כסף על הרצפה

****** המאמר נכתב ומתאר את נסיוני האישי בלבד, אין במאמר כדי לתת המלצה או הכוונה או כל מידע מקצועי בתחומי המיסוי וניתוק התושבות, ובכלל בחיים עדיף לקחת בערבון מוגבל מה שכתוב באינטרנט 😉. אי תשלום מיסים הוא עבירה פלילית, ומומלץ לעשות זאת בליווי של איש מקצוע מנוסה שיסביר לכם את כלל ההשלכות. עכשיו כשסיימנו עם הכסת”ח, בואו נדבר על כסף. ****

ישבנו פה בצ’אנג מאי לארוחת שישי כמה נוודים וותיקים,
היה טעים מהנה ומצחיק, והיין היה משובח. (ממליץ על מסעדת Why Not למי שנמצא באיזור נימן ;-))

כולנו מכירים תקופה ארוכה, ואפילו הצעירים ביותר נודדים מעל ל5 שנים, והשיחה התגלגלה איכשהו לניתוק התושבות מישראל. לתדהמתי גיליתי שהחברים היקרים שלי עדיין לא ניתקו תושבות.

הם פחדו ממס הכנסה ודאגו מביטוח לאומי והכל היה נראה להם מסובך.
השיחה איתם הצטרפה לשיחות שלי עם הרבה נוודים אחרים שלא עשו ניתוק תושבות, וכיוון שכמעט כל נווד ישראל שאני נפגש בו עדיין לא לא ניתק החלטתי לכתוב את הפוסט הזה.

אז הפוסט הזה מוקדש לנוודים שגרים קבוע בחו”ל אבל משלמים מס בישראל, באהבה וגערה! 😘
>>>
מדינת ישראל אוהבת את הכסף שלכם, זה שאתם לא בארץ לא באמת משנה למדינה היקרה, ואני בטוח שאתם משלמים בכל חודש ים של כסף לרשות המיסים על שירותים ממדינה שאתם (אולי) אוהבים אבל פיזית לא חיים בה, אתם משלמים בכל חודש ים של כסף לביטוח לאומי על שירותים סוציאלים שאתם לא מקבלים כי אתם גרים בחו”ל, ואתם משלמים למדינת ישראל ביטוח בריאות שאתם כמעט ולא נהנים ממנו כי יש לכם ביטוח נסיעות חו”ל שאתם משלמים בנוסף והוא זה שמכסה לכם הוצאות רפואיות.

זה נראה שללא מעט אנשים יש בלבול בין ניתוק תושבות (residency) לבין אזרחות (citizenship).
אתם לתמיד תשארו אזרחי ישראל ולתמיד יהיה לכם דרכון ישראלי (citizenship) ותוכלו לחזור ארצה.
מה שאתם מנתקים זה רק את התשלום מיסים למדינה (residency) ויחד איתו את ביטוח הבריאות (למי שזה מפחיד אותו תמשיכו לקרוא)

לפני הכל, לנתק תושבות זה ממש פשוט.
אני יודע שזה נשמע מפחיד, מניח שכמו שלהקים עסק היה נראה מפחיד ועכשיו כשעשיתם את זה אתם לא מבינים על מה היתה המהומה. כך אצלי לפני שניתקתי תושבות זה היה נראה מפחיד ומאיים, בדיעבד זה כל כך פשוט ואני באמת לא מבין מה הסתבכתי וממה חששתי כל כך.

ניתוק תושבות כרוך בארבעה שלבים:
1. מציאת מקום שיהיה הresidency שלכם
2. (לא חובה אבל מאוד מומלץ) הקמת חברה במקום עם מיסים נמוכים
3. ניתוק תושבות מביטוח לאומי
4. ניתוק תושבות ממס הכנסה

1. מציאת מקום שיהיה הresidency שלכם
כדי להיות מנותקים ממס צריך לגור מסודר במדינה אחרת ולשלם בה מיסים.
אני עושה את זה בתאילנד, אחרים בפנמה, בקפריסין, פורטוגל או כל מקום שנותן הטבות מס או (ויותר חשוב מהכל) שנעים לכם לגור בו.

כנוודים דיגיטלים אתם ציפורים חופשיות, תחפשו מדינה עם מיסים נמוכים, ו”תתגוררו” בה למטרות מיסים, ברוב המדינות צריך להיות בתוך המדינה 184 יום בשנה כדי להחשב תושב מס שלה, אז תמצאו מקום עם מיסים נמוכים שאתם אוהבים לגור בו חצי שנה ויום, כל שנה.
(יש מדינות שמאפשרות לקבל residency גם עם מגורים הרבה פחות מחצי שנה, אבל כאן אני משאיר לכם ללכת לדוד גוגל ולעשות את התחקיר שלכם בהתאם למצבכם)

השלב של לתכנן את איפה לגור (ולרוב בא גם עם איפה להקים את החברה) דורש חקירה ואפשר להתייעץ עם יועץ שידע להציג לכם את המשמעויות של כל אחת מההחלטות. (יש הרבה אתרים שמדרגים מדינות לפי שיעורי מס, ומייעצים לאנשים על איפה לגור ואיפה להקים חברה, תקראו את המידע באתרים האלו, ושלחו הודעה למי שמנהל את האתר, הם תמיד נותנים גם שירותי ייעוץ)
אחרי שבחנתי כמה חלופות והתייעצתי עם כמה אנשים בחרתי בתאילנד.

שורה תחתונה, רק צריך להחליט איפה שמים את הresidency שלכם (המקום בו אתם משלמים מס), ואיפה מקימים חברה, מעבר לזה זה התקשקשות בירוקרטית.

2. הקמת חברה במקום עם מיסים נמוכים
יש בעולם הרבה מקומות עם מס חברות מאוד נמוך עד אפסי, בגדול מה שצריך לעשות זה לשלם כמה מאות דולארים, להקים חברה בחו”ל, ושהכסף שלכם יגיע אליה במקום לעוסק המורשה הישראלי.
פרקטית זה סיפור קצר ופשוט, וכמו שהלכתם בישראל לרואה חשבון שיפתח לכם את החברה/עוסק מורשה. ככה זה בחו”ל. קצר ולעניין. למרות שהמילים “חברה בעמ” נשמעות מפחידות, בהמון מדינות שהן לא ישראל, והן ידידותיות יותר לעסקים, אין ביום יום הרבה הבדל בין העוסק המורשה שלכם, לחברה שפתחתם.
היתרון בחברה הוא ניתוק בינכם לבין העסק שמקבל את כסף, וזה גם יאפשר לכם המון המון תכנוני מס (חוקיים כמובן).
כמובן שאפשר להקים עסק/חברה באותה מדינה ששם אתם שמים את הresidency שלכם, אבל אז היכולת שלכם לשנות מדינה או לעשות תכנוני מס קטנה, ולכן הסעיף פה הוא מומלץ מאוד, אבל לא חובה.

3. ניתוק תושבות מביטוח לאומי
לנתק תושבות מביטוח לאומי זה ממש קל וקצר, מכתב קצר מרואה החשבון שלכם לביטוח לאומי והסיפור נגמר.
לפני שמנתקים את ביטוח לאומי, צריך רק לדאוג לביטוח בריאות מקומי.
אני מתגורר בעיקר בתאילנד, אז קניתי אחד פה, הוא ממש טוב, עולה לי 4500 בשנה, וההבדל בכיסוי בינו לבין הדרגה הבאה אחריו, היא שאם אשלם יותר יביאו לי שמפניה קוויאר למיטת האישפוז.
מניח שרובכם המוחלט משלם יותר מ4500 שקל בשנה לביטוח לאומי, ומי שלא משלם יותר מזה, אז שבו שניה עם יועץ עסקי על העסק שלכם.

למי שמפחד ממצב שבו הוא יהיה חולה ממש כמו סרטן או מחלות רציניות אחרות, וירצה לחזור להיות תושב ישראל, אז שתדעו שחצי שנה אחרי שחוזרים לארץ מקבלים חזרה את הזכויות שלכם. ואם רוצים לקבל את הזכויות מיד אז צריך לשלם לביטוח לאומי קנס של 10 אלף שקל.
מי שזה מלחיץ אותו, תשמרו בצד את הכסף שחסכתם על ביטוח לאומי, שימו בפקדון איפושהו עשרת אלפים שקל ותשמרו לשעת חירום.

4. ניתוק תושבות ממס הכנסה
מס הכנסה זה קצת יותר מורכב לנתק, רשות המיסים הישראלית היא אגרסיבית מאוד, וכמובן שמעדיפה את הכסף שלכם אצלה (והרבה ממנו!!!), היא לא מאפשרת לכם לנתק בקלות, ואי תשלום מס הוא אירוע פלילי.
מצד שני, יש חוקים מסודרים פה, ואם אתם עוקבים אחריהם, רשות המיסים אולי תזמן את המיצג שלכם לדיון ויבדקו האם באמת אתם לא גרים בישראל, אבל לא יהיה להם מה להגיד לו.
בשונה ממדינות אחרות שבהן מספיק להיות מעל ל184 ימים מחוץ למדינה כדי להפסיק לשלם בה מס, בישראל יש מבחנים מסובכים לניתוק תושבות מיסויית וחובה שיהיה לכם מקום אחר שאתם משלמים בו מיסים כדי לנתק תושבות.

אני ממליץ מאוד(!) לעשות את הניתוק תושבות ייחד עם רואה חשבון מלווה שמתמחה *ספציפית* בניתוק תושבות. ואני ממליץ מאוד(!) שזה לא יהיה הרואה חשבון הקבוע שלכם.

כמו שברור לכולנו שעורך הדין שמלווה אותה בעת רכישת דירה, זה לא יהיה אותו אחד שניקח לבית הדין לתעבורה, כך עם ניתוק התושבות. רואה החשבון שלכם אולי מכירים את לשון החוק היבשה אבל לא באמת מנתקים תושבות לאנשים על בסיס יום יומי ולא נמצאים עם מס הכנסה בדיוני ניתוק תושבות על בסיס יומי, ככה שהם יפחידו אתכם סתם או לא ידעו לתת לכם את העצה הנכונה.
ראיתי יותר מדי אנשים שרואה החשבון שלהם סתם הלחיץ אותם, נתן עצות גרועות וגרם להם לשלם לאורך השנים במצטבר מאות אלפי שקלים בישראל כי הם פחדו לנתק תושבות. (ובכל מקרה יש לרואה החשבון שלכם ניגוד אינטרסים, כי כשתנתקו תושבות לא תצטרכו אותו יותר…)

ניתוק התושבות עם איש מקצוע, עולה כמה אלפים בודדים שחוזרים תוך זמן ממש קצר בחסכון המטורף על מיסים, תזכרו תמיד שישראל היא אחת המדינות עם שיעורי המס הגבוהים בעולם.

אז אם אתם רוצים להגדיל את ההכנסות מהעסק שלו בכמה עשרות אחוזים, או רוצים לעבוד כמה עשרות אחוזים פחות, ניתוק תושבות זה הדרך!

שאלות ותשובות
שאלה: אם אני מנתק תושבות האם זה אומר שאני לא אהיה אזרח ישראלי?
תשובה: אזרחות (citizenship) היא לתמיד, ורק שר הפנים של מדינת ישראל יכול לשלול תושבות (וזה לרוב יגיע לבג”צ), אתם לתמיד אזרחי מדינת ישראל, לתמיד יהיה לכם דרכון ישראלי, ולתמיד תוכלו לחזור ארצה.
תושבות (residency) זה המקום שבו משלמים מיסים ומקבלים (לכאורה) שירותים.

שאלה: שמעתי שיש משהו לגבי ימים שצריך להיות בארץ?
תשובה: נכון, בגדול צריך להיות מתחת לחצי שנה כל שנה, אבל בשנים של הניתוק זה קטן משמעותית, זה סביב ה450 יום בשלושת השנים שקדמו לניתוק.
או לחילופין 30 יום בשנתיים הראשונות אחרי הניתוק, ואז 60 יום בשנה השלישית, ואז אסור להיות בישראל יותר מ184 יום בשנה, ועדיף לא לעבור את הסדר גודל של 4 חודשים כל שנה.
(תתייעצו עם איש המקצוע שמלווה אתכם!)

שאלה: מה קורה אם קורה אסון במשפחה ואני חייב לחזור לתקופה, ואני בתהליך ניתוק?
תשובה: כל עוד שאתם מתחת ל184 יום בשנה איש המקצוע שלכם יכול להגיד לרשות המיסים שחזרתם בגלל אירוע במשפחה, תתייעצו איתו כמובן, אבל זה פתיר לגמרי. (ואל תיקחו את המילה שלי כתורה מסיני, תתייעצו!)

שאלה: מה קורה אם אני חולה ממש וצריך טיפול טוב?
תשובה: יש לכם ביטוח בחו”ל, ומציע לגור במדינה עם שירותי רפואה טובים. אם אתם רוצים לחזור לישראל תמיד אפשר ואז תוך חצי שנה מקבלים את הזכויות חזרה. אם רוצים אותם מייד זה עולה 10 אלף שקל קנס. כפי שכתבתי, פשוט שימו בצד 10 אלף שקל כדי שיהיה לכם לשלם אותם אם תרצו, בכל מקרה אתם תחסכו הרבה הרבה הרבה יותר מזה אם תנתקו תושבות.

שאלה: מה עושים עם חשבון בנק וכו’?
תשובה: גם אם אתם לא מנתקים תושבות, אתם בכל מקרה רוצים עוד חשבונות בנק, ואתם לא רוצים שחשבון הבנק הישראלי שלכם יהיה המרכזי, בעיקר כדי שאם יהיה לכם חוב של 10 אגורות לעיריית דימונה, לא יוכלו לעקל לכם את חשבון הבנק וכרטיסי האשראי, ואז לכו תטפלו בזה בחו”ל.
מעבר ללפתוח חשבון בנק עבור החברה שלכם, ועוד חשבון עבור עצמכם במדינה בה אתם גרים, אני מציע לכולם לפתוח ככה או ככה חשבון בWise שיאפשר להוציא גם כרטיס debit ואיתו תוכלו לשלם בחו”ל (השערים והעמלות שלהם משמעותית יותר טובים מכל מה שיש לכם בארץ)

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עריכת פוסט
You are not permitted to submit this form!