fbpx

הדרך הכי מהירה להפוך מומחים לכלכלה

** דצמבר 25, 2022:  עדכון בסוף הפוסט  עם פרק נוסף ומצוין על “למה יקר כאן?” – שיעור מעולה ב-מאקרו כלכלה. אולי בכלל לא יקר פה.

חלק משמעותי מהתוכנית שלי לחופש כלכלי מבוסס על השקעות, נכסים מניבים, מניות, והשקעות אלטרנטיביות (להבדיל מהכנסה שמקורה בעבודה).
מומחים רבים (שגם צודקים) יטענו שהכי נכון לאדם הרגיל להשקיע במדדים כמו ה-S&P האמריקאי, לשכוח מהכסף ל-20 שנה ולהתעורר יום אחד עשירים.
זה באמת עבד ככה לארוך ההיסטוריה, וכמובן חשוב לציין שביצועי העבר אינם מעידים על תשואות עתידיות, ואולי גם כדאי לי להוסיף כאן שאין לראות בכתוב כאן המלצה כיצד לפעול בעניינים פיננסים, הטור הזה הינו דעה אישית, ושיתוף של הבחירות האישיות שלי, שרבים, כולל אני, מגדירים אותן כלא יותר מאשר “הימור מחושב”.

הנושא הכלכלי מעסיק אותי מאוד, גם במבט קצר טווח, כמו ניהול הכנסות והוצאות, כלכלת בית, ופרנסה, וגם בראיה יותר ארוכה – איפה לגור, עלויות מחיה עתידיות, פנסיה וזקנה, בריאות ועוד – בכל ההחלטות האלו מעורבים הרבה מאוד אלמנטים כלכליים – מה תהיה הריבית עוד 10 שנים? מה יקרה לשוק הנדל”ן בישראל, בארה”ב ובאינדונזיה? יחסי הגומלין בין השקל ו-דולר לאן? האינפלציה ב-2030, מה הצפי? בורסה, ריבית, מס הכנסה, עלויות מחייה ועוד ועוד ועוד

אולי כל זה נשמע לכם כמו סינית, ואולי זה בהחלט נשמע לכם כמו עברית ברורה – אבל כזו שאתם לא רוצים להבין, או להעמיק בה – כי למי יש כוח ללמוד מה ההשפעות של ירידה בפריון על ההכנסה שלנו בשנת 2045? #פיהוק

אני דווקא רציתי ללמוד, חיידק הכלכלה דבק בי – עד כדי כך שהשקעתי 4 שנים בלימודי ערב במכללה למנהל בכדי להשיג ביושר (והרבה זיעה) תואר ראשון בכלכלה.
והרגשתי שזה לא מספיק, אז חזרתי למכללה למנהל לשנתיים נוספות בכדי להשיג ביושר (והרבה דם) תואר שני במנהל עסקים.
סיימתי בהצלחה גם לימודי תעודה באוניברסיטת ניו יורק – בנושא “כלכלה ובנקאות בינלאומית”.
לאחר שבע שנות לימודי כלכלה – חשבתי שאני מוכן לעולם האמיתי, אני רק צריך קצת זמן ומזומן והנה החופש הכלכלי מגיע.

טעיתי.
כל הדם, כל הזיעה, וכל 7 השנים האלו – לימדו אותי רבות, אבל לא לימדו אותי לחיות. למדתי היסטוריה, ותיאוריה, למדתי לשנן ספרים וגם כמה נוסחאות.

וכל הסיפור הארוך הזה, בשביל מה?
בשביל לגלות לכם שיש קיצור דרך בכדי להפוך למומחה לכלכלה, אחד כזה שיודע לקבל החלטות מושכלות, מבין את עולם האמיתי, לא רק מודלים תאורטים.

לקיצור דרך הזה קוראים “עושים חשבון – הפודקאסט של עומר מואב, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת רייכמן, ואוניברסיטת ווריק.
פרופסור מואב הוא אחד האנשים המבינים, המבריקים, והרהוטים – לדעתי – בתחום הכלכלי בישראל, הוא בעל ידע עצום בכל הקשור למאקרו ומיקרו כלכלה. הדרך בה הוא מנתח את האירועים הכלכליים בעולם, והיכולת שלו להבין את ההשפעות והשלכות של אירועים כאלה – היא מבריקה, ובמרבית הפעמים – הוכיחה עצמה נכונה. (פרופסור מואב גם יודע להגיד ‘טעיתי’, דבר שאני מעריך מאוד).

הרבה מההחלטות הפיננסיות שלי בשנים האחרונות הושפעו ממה שלמדתי מהפודקאסט (‘הסכת’ בעברית) ‘עושים חשבון’ כולל ההחלטה למשוך את ההשקעות שלי בסוף שנה שעברה, ולהחזיק בפוזיציית שורט (השקעה שמרוויחה אם שוק המניות יורד), וגם תמכה בהחלטה שלי למכור את מעט ההשקעות הספוקלטיביות שהיו לי בשוק הקריפטו.

אם אתם רוצים להבין טוב יותר כלכלה, את המורכבות שבה, ולקבל החלטות פיננסיות טובות יותר – “עושים חשבון” זה “תואר בלכלכה” הכי טוב שאני יכול להמליץ עליו – זה בחינם, זה בפודקאסט, וזו דרך מצוינת להרחיב אופקים בזמן שאנחנו עומדים בפקקים \ טסים \ בשירותים.
* כבר שיתפתי על כך בעבר שאני מקשיב לפודקאסט בכל הזמנים ה-“מתים” – כולל טיסות, נסיעות ארוכות, וגם בשירותים ובמקלחת.

יחד עם הפודקאסט עושים חשבון, אני מקשיב בקביעות גם ל-“מנועי הכסף” של כלכליסט, גם שם תמצאו ניתוחים מעולים לאירועים מעולם וההשלכות המאקרו כלכליות שלהם.

המלצה על פרק מעולה, שיעור במאקרו כלכלה, שנקרא “למה יקר כאן” (להאזנה בספוטיפיי), הסבר בשפה קלה וברורה על פערי מחירים בעולם, חוזק של מטבע וכלכלה.

להאזנה ל-עושים חשבון ב-Spotify
להאזנה למנועי הכסף ב-Spotify

כתבתי פוסט נוסף בו שיתפתי את כל הפודקאסטים שאני מקשיב להם, כולל קישור לרשימת מתעדכנת אוטומטית של רשימת הפודקאסטים האהובים עליי.
אני חסיד גדול של פודקאסטים וזו לטעמי אחת הדרכים הכי יעילות להפוך זמן בין פגישות ונסיעו ארוכות לאונברסיטה מתמשכת שמלמדת אותי על כלכלה, השקעות, והרבה על החיים.
** הנוודות הדיגיטלית שלי נולדה מתוך הקשבה לפודקאסט, סיפור לפעם אחרת.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Picture of דין קיכל

דין קיכל

איפה דין? הנווד הדיגיטלי, מטייל ועובד מרחוק מאז 2014. הקים ומוביל את 'נוודים דיגיטליים ישראל', ביקר עד כה בלמעלה מ-100 מדינות ולא מתכנן לעצור בקרוב.
עריכת פוסט
You are not permitted to submit this form!