fbpx

מה עוד כדאי לדעת כדי להיות נוודים דיגיטליים

יתרונות ו-חסרונות בנוודות דיגיטלית

אז אתם רוצים להיות נוודים דיגיטליים. צודקים! אם אפשר לעבוד מהלפטופ ולא צריך להגיע למשרד, ולאף אחד לא משנה אם אתם עובדים מגבעתיים, מבאר שבע או מעפולה, אז למה לא לעבוד מסיציליה, מתאילנד או ממסעדה על חוף הים במקסיקו?

אם התחלתם לקרוא על נוודות דיגיטלית, כמו למשל על כמה שאלות ותשובות למתחילים, אנחנו מהמרים שכל מה שקראתם עד כה רק העלה עוד ועוד שאלות חדשות. בסוף המאמר הזה תגלו איפה אפשר לקבל תשובות גם עליהן.
בינתיים, הנה עוד קצת חומר למחשבה על נוודות דיגיטלית:

חסרונות של נוודות דיגיטלית

מרחק מהמשפחה והחברים – כן, הסעיף הזה לבדו הופך נוודות דיגיטלית למשהו שלא מתאים לכל אחד. רק אתם תוכלו להחליט כמה הקרבה הפיזית לחברים ולמשפחה היא מהותית לאושרכם לעומת החלום להיות נוודים דיגיטליים. זה קשוח, אבל קחו בחשבון שתמיד אפשר לבקר או לחזור לארץ לכמה זמן שרוצים, שאפשר לשמור היום על קשר בקלות ושבדרך יתווספו לכם גם חברים חדשים.

חוסר נוחות – מעברים מעייפים בין מקומות לינה ובין יעדים; פאשלות לוגיסטיות (שלכם או של אחרים), להתרגל לחיות ולתחזק עבודה מרחוק בסביבה לא מוכרת (מהמטבח וחדר השינה במקום הלינה הנוכחי ועד הסתגלות למרחב והתרבות הזרים שבחוץ) – כל אלה ועוד מוציאים אתכם מאזור הנוחות שלכם במובן המילולי והמטאפורי של הביטוי בדרך רדיקלית. תשמחו לדעת שעם הזמן זה נעשה יותר קל, ושתלמדו לבחור את המקומות שמתאימים לכם ולהתגבר על מכשולים או עיכובים בצורה קלה ויעילה יותר.

בדידות – פועל יוצא של הסעיף הראשון, ואולי האתגר הגדול ביותר של נוודים דיגיטליים. לא קל להגיע למקום חדש שבו לא מכירים אף אחד ולהתחיל לחוות אותו לגמרי לבד. ההמשך תלוי בכם ובפעולות שתנקטו: להעז ליזום שיחות עם אנשים, לצאת למקומות שבהם אפשר להכיר (בערים רבות, למשל, ישנן פעילויות מאורגנות עבור קהילת הזרים שבעיר), התחברות לקבוצות של זרים ביעד במדיה החברתית, לחפש פעילויות לפי תחומי עניין וכד’. אגב, ישנם כאלה שמנוודים בזוג ואפילו יש משפחות מנוודות (יותר ממה שאתם מתארים לעצמכם!) אבל רוב הנוודים הם סולו – מה שרק אומר שהם ישמחו להכיר אתכם כשאתם מזדמנים לאותו מקום.

חשוב לציין: הדרך שבה תרגישו “בבית” (אם זה מה שאתם רוצים) כמו כמות ואיכות הקשרים שתיצרו תלויות גם באופן שבו תנוודו. יש כאלה שאוהבים לקפוץ ממקום למקום כל שבוע-שבועיים, ויש את אלה שמעדיפים להיות מה שקוראים היום Slowmad (“נווד איטי”, מין תת-זאנר של Digital Nomads) ולהישאר במקום אחד במשך שבועות ואף חודשים – לפי המקסימום שמאפשרת ויזת הכניסה שקיבלתם.

חשוב לזכור: אף אחד לא מכריח אתכם להיות רק (או בכלל) בחו”ל. אם מתחשק לכם לנסות ולחוות חיים במקומות שונים בארץ, אפשר להיות נוודים דיגיטליים גם בישראל (למעשה, זה יהיה מצוין בכל מקרה להתנסות בנוודות בארץ בתור התחלה, אפילו לתקופה קצרה).

יתרונות של נוודות דיגיטלית

התפתחות אישית: היתרון בה”א הידיעה, וכזה שאי אפשר להמעיט בחשיבותו: חוויות, הרפתקאות, לצאת מהקומפורט זון בכל תחום בחיינו, לראות עולם, לחוות חיים במקומות אחרים. קצרה היריעה מלהסביר את תחושת החופש והדרך שבה אורח החיים הזה משנה את הדרך שבה אנחנו חושבים על העולם והדרך שבה הוא מעשיר את חיינו. אם מיציתם, תמיד אפשר לחזור הביתה, אבל הסיכוי שתצטערו על החוויה שעברתם שואף לאפס.

שיפור מצבכם הכלכלי: נכון, טיסות זה לא זול, אבל אם תהיו במקומות שבהם יוקר המחיה נמוך באופן משמעותי מזה שבישראל אתם יכולים לתת בוסט רציני למאזן הכלכלי שלכם, והרבה פעמים גם המרכיב היקר ביותר בשהות שלכם – הלינה – יהיה זול יותר מבארץ.
הרבה מזה תלוי בכם: כמה תאכלו בחוץ וכמה תבשלו בעצמכם, כמה תוציאו על בילויים, אתרי ביקור וחוויות אחרות. מה שבטוח הוא, שמגורים מחוץ לישראל היקרה מאפשרים לכם להתפתח גם בכיוון הזה. אל תשכחו גם שלא מדובר בטיול קצר, ולכן סעיף הקניות אמור להצטמצם פלאים, מה שמביא אותנו ליתרון הגדול השלישי של נוודות דיגיטלית.

מינימליזם: בהקשר של נוודות דיגיטלית, מינימליזם הוא תפישת חיים ששואפת לצמצם את הצריכה שלנו ואת כמות החפצים בחיינו, בבחינת איכות ולא כמות. אין כמו נוודות דיגיטלית כדי “להפשיט” אותנו מעודף החפצים שמקיף אותנו ושאנחנו לא צריכים. זה מתחיל כבר בהכנות לנוודות – אלא אם יש לכם מקום לאפסן את כל החפצים בחייכם כיום, הרי שתצטרכו לערוך תהליך מיון רציני ולהיפרד לשלום מחלקם הגדול אם לא מרובם. מדובר בתהליך שאינו רק לוגיסטי אלא גם מאתגר רגשית, אבל בסופו תרגישו חופשיים יותר מאי פעם, וזה עוד לפני שעליתם על המטוס.
כמעט כל נווד דיגיטלי מגלה כבר בהתחלה שאין שימוש להרבה מהחפצים שהביא איתו מהארץ, ושכמעט בכל מקום אפשר לקנות דברים נחוצים בגרושים ולהשאיר אותם מאחור כשעוברים ליעד הבא. דברים מקסימים ומזכרות שהייתם קונים בחופשה? תסתכלו עליהם אחרת כשתזכרו שהם יצטרכו להמשיך אתכם גם ליעדים הבאים. יש אפילו מינימליסטים מושבעים שמצליחים לנווד רק עם טרולי, אבל זה כבר מינימליזם למתקדמים 😊. מה שבטוח, גם אתם תגלו שאין כמו נוודות דיגיטלית כדי לגמול אתכם מהיקשרות לחפצים והבולמוס הצרכני, מה שלבדו יתרום גם הוא לשיפור מצבכם הכלכלי.

יש לכם עוד שאלות על נוודות דיגיטלית? (ברור שכן!)
רוצים לקבל תשובות ותמיכה מאנשים שכבר עושים את זה?
אתם מוזמנים להצטרף לערוץ הדיסקורד של נוודים דיגיטליים ישראל ולהתחיל במסע לחיים של חופש!
פרטים והצטרפות לקהילה המיוחדת שלנו

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Picture of דין קיכל

דין קיכל

איפה דין? הנווד הדיגיטלי, מטייל ועובד מרחוק מאז 2014. הקים ומוביל את 'נוודים דיגיטליים ישראל', ביקר עד כה בלמעלה מ-100 מדינות ולא מתכנן לעצור בקרוב.
עריכת פוסט
You are not permitted to submit this form!